Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska direkt eller indirekt förvärva, förvalta, förädla, äga och avyttra fast egendom och värdepapper samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 5 946 | 4 477 | 742 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -3 398 | -4 915 | 532 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -7 180 | -9 923 | -540 |
| Årets resultat (tkr) | -6 721 | -10 946 | -1 529 |
| Summa tillgångar (tkr) | 195 566 | 199 011 | 172 186 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 5 946 | 4 477 | 742 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -3 398 | -4 915 | 532 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -7 180 | -9 923 | -540 |
| Årets resultat (tkr) | -6 721 | -10 946 | -1 529 |
| TILLGÅNGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 108 574 | 116 971 | 113 696 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 86 992 | 82 040 | 58 490 |
| Tillgångar (tkr) | 195 566 | 199 011 | 172 186 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 35 830 | 42 551 | 28 497 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 920 | 1 379 | 356 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 81 060 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 158 816 | 74 021 | 143 333 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 195 566 | 199 011 | 172 186 |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -57.1% | -109.8% | 71.7% |
| Soliditet | 18.3% | 21.4% | 16.6% |
| Kassalikviditet | 54.8% | 110.8% | 40.8% |
Evolv Södertälje 2 AB ingår i en koncern med 30 bolag. Moderbolag är Evolv Green Terminals 2 AB och koncernmoderbolag är Evolv VAII DTH AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget ska direkt eller indirekt förvärva, förvalta, förädla, äga och avyttra fast egendom och värdepapper samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.